Analiza rynku przed podjęciem decyzji o franczyzie – dlaczego jest ważna?

Wiele systemów franczyzowych zapewnia przedsiębiorcom wszystko, co potrzebne do prowadzenia dochodowego biznesu. To jednak nie znaczy, że każdy, kto zdecyduje się na franczyzę, odniesie sukces. Znaczenie ma wiele czynników, a w tym przemyślany wybór rynku i branży. Istotną rolę odgrywa też szeroka analiza. Dlaczego?

Wybór sieci franczyzowej a analiza rynku

Systemy franczyzowe dają dostęp do przetestowanego modelu biznesowego. Dzięki nim przedsiębiorca może korzystać z doświadczeń znanej marki, uzyskać dostęp do know-how oraz liczyć na pomoc specjalistów w zakresie prowadzenia działalności. Zanim jednak zdecyduje się na daną sieć franczyzową, powinien przeanalizować rynek i sprawdzić katalog franczyz. Co obejmuje taka analiza?

Konkurencja w danej lokalizacji

Wiele sieci franczyzowych daje wyłączność w danej okolicy, aby obok siebie nie działały, np. dwie restauracje pod tym samym szyldem. Dlatego, nawet jeśli przedsiębiorca ma w danej lokalizacji atrakcyjny lokal, i tak nie będzie mógł w nim prowadzić działalności w ramach danego systemu. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na konkurencję. Wiele firm o zbliżonym profilu może utrudnić prowadzenie zyskownej działalności.

Sytuacja w danej branży

Teoretycznie prawie każdy moment jest dobry na otwarcie biznesu franczyzowego, ale czy aby na pewno? Doskonałym przykładem jest okres pandemii, w którym firmy z branży gastronomicznej zmagały się z ogromnymi problemami finansowymi. Nie był to dobry moment wejścia na ten rynek, tak samo jak w przypadku wielu innych. Tym bardziej, że franczyza może wymagać zawarcia wieloletniej umowy.

Sytuacja w danej sieci franczyzowej

Kluczowym krokiem jest kontakt z przedsiębiorcami, którzy już uczestniczą w danej sieci franczyzowej. Warto dopytać, jak współpracuje się im z franczyzodawcą, czy wywiązuje się z umowy, zapewnia oczekiwane wsparcie. Im więcej szczegółów uda się uzyskać, tym lepiej. Dzięki temu można również ustalić, czy przedsiębiorcy udało się osiągnąć zakładane cele. O sytuacji w różnych sieciach warto przeczytać na franczyzawpolsce.pl.

Dokładne przeanalizowanie sytuacji rynkowej zmniejsza ryzyko rozpoczęcia działalności, która nie przyniesie oczekiwanych wyników. Nie warto podejmować decyzji bez gruntownych przygotowań. Można próbować uzyskać jak najwięcej informacji o poszczególnych sieciach. Cennym źródłem wiedzy są raporty, np. https://franczyzawpolsce.pl/raporty/, które dotyczą aktualnej sytuacji w różnych systemach.